Geleceğe Adanmış Bir Ömür: Halit Çelenk

Aydın Çubukçu-Işık Kansu

Son Baskı:
Evrensel Basım Yayın,2004

Aydın Çubukçu ve Işık Kansu kitabı "Halit Çelenk'in 80. yaşı için alçakgönüllü bir armağan olarak" planladıklarını söylüyorlar kitabın önsözünde ve şöyle devam ediyorlar:

"Kuşkusuz Halit Çelenk üzerine dostlarının, arkadaşlarının söyleyecekleri ve söylemek istedikleri, bu kitabın boyutlarını kat kat aşar. O, cesareti, bilgisi ve enerjisiyle, "halkın savunmanı" kimliğini çoktan hak etmiştir. Konuşamayanlar için dil, yazamayanlar için kalem olmuş, herkes için ve çoğu kez herkes adına konuşmak zorunda kalmıştır. 15 Aralık 2002'de, Mülkiyeliler Birliği tarafından düzenlenen 80. Yıl Kutlama Toplantısında görüldüğü gibi, on binlerce insanın da onun hakkında söyeleyecek pek çok sözü vardı. Halit Çelenk'e ilişkin  bir anı anlatmayı, ona olan sevgiyi ve saygıyı belirtmek için bir iki söz söylemeyi isteyenlerin tümüne ulaşmak ve hepsinden bir iki satır olsun alabilmek isterdik.

Kitabın hazırlanmasında emeği geçenler, yazılarıyla önerileriyle katkıda bulunanlar, o büyük kitlenin ancak bir bölümüdür. Eğer bu derleme, Halit Çelenk'i anlatmayı biraz olsun başarabilmişse bütün onur onlara aittir."

Kitabı hazırlayan arkadaşlarımız Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kuruluna, çalışmalara büyük destek veren sayın Hatice Ayrancı'ya ve Evrensel Gazetesi muhabirlerine teşekkür ediyorlar.

Bu güzel çalışma için biz de sevgili Işık Kansu, Aydın Çubukçu'ya ve emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.