Yaşamda ve Yargıda Devrimci Duruş: Halit Çelenk

Rona Aybay, Ümit Altaş

Son Baskı:
İMGE Kitabevi Yayınları

Rona Aybay ve Ümit Altaş tarafından planlanan ve hazırlanan bu kitapta Ümit Altaş’ın Halit Çelenk ile yaptığı bir röportajın yanı sıra savunmanlığını yaptığı öğrenciler, sendikacılar, öğretmenler, yazarlar, gazeteciler, sanatçılar, öğretim üyeleri, yakın dostları, avukat arkadaşları ve ailesinin Halit Çelenk’le ilgili anıları yer almaktadır.

Ekinde Yönetmenliğini Ender Yeşildağ’ın yaptığı Halit Çelenkİile Bir Gün adlı söyleşi, fotoğraflar ve kitap tanıtımlarının yer aldığı bir DVD’nin de bulunduğu bu kitabı salt bir anılar topluluğu olarak değerlendirmek yanıltıcı olabilir. Kitap, çocukluk yıllarında yabancı işgalini yaşamış ve gençliğinden itibaren bilimsel sosyalist düşünceyi benimsemiş ve bu yolda mücadele vermiş bir insanın yaşam öyküsünü yansıtmaktadır. Bunun yanı sıra, Halit Çelenk hakkında yazılanlar, 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbeleri dönemlerinde ülkenin içinde bulunduğu siyasal koşulları ve bunların analizini de içermektedir. Yine, sözü edilen darbe dönemlerinde Türkiye sosyalist sol hareketinin uğradığı baskı, işkence ve ölümlerin de canlı tanıklıkları, anılarla bağlantılı bir biçimde kitapta yer almaktadır.

Bu güzel çalışma için emeği geçenlere, özellikle Rona Aybay, Ümit Altaş ve Ender Yeşildağ'a tekkür ediyoruz.

Kitabın ilk baskısı Çınar Yayınları tarafından 2007’de, ikinci baskısı İMGE Kitabevi Yayınları tarafından 2008’de yapılmıştır.